Zgodnie z powiedzeniem „słowa uczą, ale przykłady pociągają” dzieci i młodzież uczą się bardzo wiele o aktywności fizycznej od swoich rodziców i pozostałych członków rodziny (babcia, dziadek, ciocia, wujek itd.). Dlatego daj dziecku przykład! Zarówno przedszkolak, jak i nastolatek obserwuje to, co robią jego rodzice i potrzebują ich osobistego przykładu. Jeśli rodzic mówi jedno, a robi coś innego, jest niespójny i niewiarygodny dla dziecka, zgodnie z powiedzeniem „Rób to, co mówię, nie to, co robię”. Rodzice i opiekunowie dziecka pomagają mu nie tylko przekazać pozytywne nastawienie do aktywności fizycznej, lecz także pomagają w umiejętnym równoważeniu siedzącego i aktywnego trybu życia.
Wskazówki dotyczące promowania aktywności fizycznej w rodzinie dotyczą trzech obszarów działań – tworzenie pozytywnego modelu aktywności fizycznej w rodzinie, ograniczenia czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem oraz współpracy z przedszkolem/szkołą.
- Ogranicz czas przed ekranem (czas na oglądanie TV, komputera)
- Dowiedz się, ile czasu Ty i cała rodzina spędzacie przed ekranem, a potem ustal limity dla całej rodziny. Badania dowodzą, że dzieci w wieku 2 lat i starsze nie powinny spędzać więcej niż 2 godziny, oglądając TV lub grając na komputerze. Nie używaj komputera lub TV jako nagrody lub kary dla Twojego dziecka.
- Podczas oglądania TV aktywnie wykorzystaj przerwę reklamową: zrób w czasie przerwy pajacyki, pompki, proste ćwiczenia rozciągające, bieg w miejscu.
- Zawsze wyłączaj TV i komputer podczas posiłku i odrabiania lekcji.
- Nie stawiaj TV w pokoju dziecka, niech będzie tam, gdzie możesz sprawować kontrolę nad czasem.
Bądź partnerem szkoły, do której chodzi Twoje dziecko!
Zazwyczaj osobami, którym najbardziej zależy na ich dzieciach, są rodzice, dlatego nie powinni pozostawiać tak ważnej sprawy, jaką jest zdrowie ich dzieci, wyłącznie nauczycielom. Rodzice mają naprawdę duże możliwości wspierania aktywności fizycznej dziecka w szkole. Oto kilka przykładów, w jaki sposób rodzice mogą zadbać o właściwą porcję ruchu dziecka podczas pobytu w szkole:
- dowiedz się, jaka jest oferta dodatkowych zajęć ruchowych w szkole;
- porozmawiaj z przedstawicielami szkolnej rady rodziców, dyrektorem lub napisz list do władz gminy, jeśli uważasz, że powinno być więcej zajęć ruchowych w szkole (na przykład w ramach świetlicy);
- zostań członkiem rady rodziców, aby móc wpływać na sprawy związane ze zdrowiem Twojego dziecka i aktywnością fizyczną (np. zakup stojaków na rowery, sprzętu sportowego, dofinansowanie zajęć na pływalni itp.);
- wspieraj, zachęcaj szkołę do zaszczepienia pozytywnych idei związanych z aktywnością fizyczną;
- włączaj się w organizację imprez, których celem jest promowanie aktywności fizycznej, np. szkolna wyprzedaż używanego sprzętu sportowego itp.;
- oferuj swoją pomocą jako wolontariusz, aby pomóc w organizacji zajęć popołudniowych (rekreacyjnych i sportowych).
Pamiętaj!
Brak czasu to często tylko wymówka. Jeśli zdrowie Twojego dziecka jest dla Ciebie priorytetem, zorganizuj dobrze swój czas, aby było w nim miejsce na aktywność fizyczną. Młodsze dzieci coraz częściej przejmują od swoich rodziców nawyki siedzącego spędzania czasu wolnego. Oto kilka praktycznych sposobów na ich aktywizację.
Pomagaj dzieciom być aktywnymi! Zamiast oglądania telewizji lub gry na komputerze, zachęcaj dzieci do aktywności z przyjaciółmi poprzez zabawę w berka, grę w koszykówkę lub jazdę na deskorolce czy rowerze.
Dawaj dzieciom zabawki (piłki, skakanki, latawce lub gry zręcznościowe), które będą je pobudzać do aktywności fizycznej.
Źródło: “Broszura dla rodziców - zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, Instytut Żywności i Żywienia