Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czas beztroski. Zanim w pełni rozpoczniemy korzystanie z ich uroków warto wzbogacić się we wskazówki dotyczące podstawowych i najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
Oczywistym faktem jest, iż każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku wiele przyjemności i radości z życia, należy jednak pamiętać, że podczas wakacji naszą uwagę powinna przykuć głównie kwestia bezpieczeństwa.
W tym okresie dzieci czują się o wiele bardziej swobodnie niż podczas roku szkolnego, z pewnością wynika to z zawężenia zakresu ich obowiązków. Niestety nie zdają sobie one sprawy z różnego typu zagrożeń, które wynikają najczęściej z braku umiaru w zabawie. Jako ich rodzice oraz opiekunowie jesteśmy zobowiązani przekazać dzieciom cenną wiedzę dotyczącą zachowania podczas wypoczynku letniego.
Zachowania nad wodą
Największą atrakcją zawsze jest kąpiel. Koniecznie musimy pamiętać, aby odbywało się to w miejscach do tego wyznaczonych, najlepiej w pobliżu osoby dorosłej. W przypadku kiedy jesteśmy nagrzani po kąpieli słonecznej, zamaczamy się stopniowo, aby nie spowodować szoku termicznego. Dodatkowo, jeśli nie znamy dna, nie skaczemy, tym samym unikając urazów kręgosłupa.
Zachowania podczas kąpieli słonecznej
Przede wszystkim naszym obowiązkiem jest noszenie nakrycia głowy oraz smarowanie ciała kremem z możliwie najwyższym filtrem UV, 30 minut przed ekspozycją na słońce, ponieważ tyle potrzebuje czasu na wniknięcie w skórę. W trakcie opalania nie wolno zapominać o uzupełnianiu płynów, aby się nie odwodnić podczas wypacania. Warto wspomnieć, iż powinniśmy unikać słońca przede wszystkim między godziną 11:00 a 15:00, ponieważ wtedy tylko osłabia nasz organizm. Poprzez za długie przebywanie na słońcu bez odpowiednich środków jesteśmy w dużym stopniu narażeni na wystąpienie udaru słonecznego. Jeśli zaobserwujemy objawy takie jak: bóle, zawroty głowy, gorączka, dreszcze, nudności, wymioty bądź niepokój, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Dodatkową radą, aby te wakacje były bezpieczne dla wszystkich członków rodziny, pamiętajmy, iż w upalne dni temperatura w samochodzie może wzrosnąć nawet do 100 stopni Celsjusza, dlatego miejmy to na uwadze i nie pozostawiajmy tam naszych zwierząt! Oznacza to dla nich jedynie śmierć w męczarniach.
Uwaga! Zabawy na słońcu także zaliczane są do opalania.
Zachowania podczas wyjścia do lasu
Przed wyprawą do lasu powinniśmy zaopatrzyć się w środek przeciwko kleszczom. Konieczny jest także odpowiedni ubiór, długie spodnie, zakryte buty, koszula z długim rękawem oraz czapka. Po powrocie z lasu należy obejrzeć się dokładnie, zwłaszcza w okolicach pachwin. W momencie, gdy dostrzeżemy kleszcza, należy go dokładnie chwycić pęsetą jak najbliżej skóry oraz obrócić go w przeciwną stronę do wskazówek zegara. Następnie przemyć to miejsce np. wodą utlenioną. Od chwili wyrwania kleszcza, musimy obserwować skórę w tym miejscu około 30 dni. Jeśli w pewnym momencie się dookoła zaczerwieni, oznacza to, iż powinniśmy skonsultować nasz przypadek z lekarze, ponieważ kleszcz mógł być nosicielem różnych chorób, m.in. boreliozy.
Zachowania podczas podróży
W każdej podróży może zdarzyć się jakiś nieoczekiwany wypadek, dlatego dobrze nauczyć dziecko podstawowych numerów alarmowych. Jeśli posiada telefon komórkowy powinniśmy wpisać numer alarmowy 112 oraz dopisać przy numerach do rodziców skrót ICE, co oznacza in case of emergency oraz jest informacją dla ratowników medycznych kogo powinni poinformować o zdarzeniu. Jest to naprawdę bardzo cenna informacja. Warto również przed wysłaniem dzieci na kolonię bądź obóz wezwać policję w celu ocenienia sprawności psychofizycznej kierowcy oraz sprawdzeniu stanu technicznego autokaru.
Numery alarmowe:
112-ogólny numer ratunkowy
985- WOPR, GOPR, TOPR
997- Policja
998- Straż pożarna
999- Pogotowie Ratunkowe
Mamy nadzieję, że dzięki wyżej wymienionym poradom każde wakacje będą tak bezpieczne, jak to tylko możliwe.
…ale przede wszystkim życzymy wielu wspaniałych przygód!
Tekst: Zuzanna Sancewicz